Co zrobić ze zwierzętami w trakcie przeprowadzki?

Co zrobić ze zwierzętami w trakcie przeprowadzki?

Podobnie jak dla ludzi, tak i dla zwierząt przeprowadzka w nowe miejsce jest stresująca, choć oczywiście z różnych powodów. Zwierzęta nie wiedzą, co się dzieje i nie rozumieją, że opuszczają dotychczasowy dom, by zamieszkać w nowym. Jak je do tego przygotować i co zrobić, by zminimalizować stres związany z przeprowadzką, a jednocześnie zorganizować ją w sprawny sposób?

Poczucie bezpieczeństwa psa i kota

Szybka przeprowadzka w Warszawie to duży stres zarówno dla psa, jak i dla kota, przywiązanych do dotychczasowego miejsca zamieszkania. O ile sami pakujemy swoje rzeczy, zwierzęta raczej zachowują spokój, inaczej niż gdy przeprowadzkę organizuję firma. W takim wypadku najlepiej zabrać zwierzę z domu, a jeśli nie ma takiej możliwości umieścić je w jednym pokoju i jeśli istnieje taka możliwość przebywać tam wraz z nim. Zwierzę nawet w trudnych sytuacjach czuje się spokojniejsze, gdy może być ze swym właścicielem. Warto w czasie przeprowadzki zachować spokój, który udzieli się także zwierzęciu. Nerwy właściciela spotęgują niepewność i nerwowość zwierzaka.

Zaufani opiekunowie na czas przeprowadzki

Zwierzęta na czas przeprowadzki warto powierzyć zaufanym osobom, najlepiej takim, które zwierzę zna i w domu których bywa. Ważne by było to znajome otoczenie, które nie będzie wywoływało napięcia i niepewności u zwierzęcia. Może być to dom przyjaciół czy rodziny. Jeśli nie mamy takiego miejsca, w którym zwierzę może zostać samodzielnie bez stresu, możemy sami zostać ze zwierzęciem, a całość przeprowadzki, łącznie z pakowaniem zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się przeprowadzkami. Specjaliści, po udzieleniu im wskazówek przeprowadzą cały proces bez konieczności naszej obecności.

Przewożenie zwierząt

Wyzwaniem może być przewożenie zwierząt. Jeśli nie przewozimy ich własnym samochodem, ale korzystamy z transportu publicznego, jak autobusy, pociągi czy samoloty, czasem konieczny będzie specjalny transporter. Chcąc ograniczyć stres zwierząt, przebywających w takim miejscu, warto podać im specjalne środki uspokajające, które pomogą im spokojnie przetrwać lot czy podróż pociągiem lub autobusem. Ptaki, gryzonie i gady są najłatwiejsze do przewożenia, ze względu na swój rozmiar oraz fakt, że na co dzień przebywają z zamkniętych klatkach, więc sama forma przewozu nie wywołuje u nich stresu. Szczególnej troski wymagają za to rybki, które przewozi się w specjalnych woreczkach z tabletkami uwalniającymi tlen lub w odpowiednich pojemnikach.

Nowe miejsce – stare zapachy

Każde zwierzę, bez względu na gatunek, musi mieć czas, aby przywyknąć do nowego miejsca zamieszkania. Psa i kota najlepiej oprowadzić po nowym lokum, przemawiając spokojnym głosem. Ważne jest, aby przenieść do nowego miejsca stare legowisko, zwłaszcza wtedy, gdy nowe mieszkanie czy dom jest urządzone w całości nowymi sprzętami. Taka bezpieczna przystań będzie zwierzęciu bardzo potrzebna. Warto też psa oprowadzić po okolicy, by mógł poznać nowe terytorium. Kota, który wychodzi z domu, przez kilka dni nie należy wypuszczać, zwłaszcza jeśli przeprowadziliśmy się na niewielką odległość od starego lokum. Kot może chcieć wrócić do poprzedniego miejsca zamieszkania. Lepiej dać mu kilka dni, aby przyzwyczaił się do nowych okoliczności. Ważne jest, aby zwierzaki miały swoje ulubione, stare zabawki, które będą dawały im poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz