Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Przeprowadzka do nowego miejsca życia to zawsze wielkie wydarzenie dla wszystkich domowników. Oczekujemy z pewną ekscytacją na radykalną zmianę. Dla dzieci może być ona stresująca, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona pierwszym tego typu wydarzeniem w ich życiu. Można je do niej przygotować w taki sposób, by stres zamienić w radość oczekiwania na ciekawą zmianę i zminimalizować niepewność związaną z nowym miejscem do życia.

Strach przed nieznanym

Podobnie jak dorośli, dzieci obawiają się zmian, zwłaszcza że pozbawione doświadczeń życiowych, bez odpowiedniego przygotowania nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po nowej sytuacji. Ta niepewność rodzi obawy, a często i niechęć do przeprowadzki. Warto więc dziecku wyjaśnić sytuację, zapewnić je, że może zabrać swoje zabawki, swoje łóżko i wszystko, co jest dla niego ważne. Trzeba pamiętać, że dzieci czasem nie rozumieją nawet tego, że nie muszą zostawiać w „starym” mieszkaniu czy domu swojego ulubionego pluszaka. Takie oczywiste informacje trzeba dziecku przekazać. Świetnym pomysłem jest bajkoterapia, a więc przeczytanie dziecku bajki związanej z przeprowadzką, najlepiej takiej, w której występuje dziecko lub inna postać, która stoi przed takim wyzwaniem. Oswojenie lęków działa zawsze terapeutycznie.

Zaangażowanie dziecka w przeprowadzkę

Organizacja przeprowadzki to duże przedsięwzięcie i wysiłek logistyczny. Zlecenie jej profesjonalnej firmie jest świetnym pomysłem, zwłaszcza gdy mamy dzieci. Możemy uczestniczyć w takiej przeprowadzce, ale jednocześnie najtrudniejsze jej elementy scedować na firmę, która zajmuje się tym na co dzień. Dzięki temu łatwiej jest zaangażować dziecko w te wydarzenia, dlatego, że mamy na to czas. Dziecko może zapakować swoje skarby i wszystkie przedmioty, które są dla niego ważne, ale także nadzorować wynoszenie swoich mebli z mieszkania czy domu. Takie zaangażowanie da mu poczucie sprawczości i świadomość, że cała przeprowadzka nie dzieje się ponad jego głową, ale że jest ważnym członkiem rodziny, z którego zdaniem także warto się liczyć.

Organizacja nowej przestrzeni z udziałem malucha

Nowy dom czy mieszkanie to duży przełom w życiu dziecka. Warto, aby miało ono możliwość kreowania tej nowej przestrzeni, w której będzie żyło. Oprócz wyboru tapet, kolorów ścian i ogólnego pomysłu na wnętrze, dziecko można zaangażować w wypakowanie swoich przedmiotów, ustawienie ich w nowych miejscach, tak, by miało możliwość poczuć się w nowym miejscu, jak w domu. Taka przeprowadzka, zamiast pełna obaw i niepewności, będzie dla dziecka przygodą, radością i odkrywaniem nowych emocji oraz zdobywaniem doświadczeń. Niczym wielka, przygoda. Wszak najlepsza jest nauka poprzez zabawę.

Dodaj komentarz