Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przygotowania do przeprowadzki

Przeprowadzka to niezwykle stresujące wydarzenie. Otwieramy kolejny rozdział w swoim życiu, ale ten poprzedni trzeba jeszcze zamknąć. Aby całe przedsięwzięcie poszło w miarę sprawnie, warto zadbać o wszystko z wyprzedzeniem. Jak zatem zminimalizować stres i uniknąć nerwów?

Strona formalna

Pamiętajmy, że przeprowadzka to nie tylko meble, ubrania, książki czy rzeczy osobiste. Przeprowadzka to również pewne zobowiązania względem urzędów i dostawców usług. Miesiąc wcześniej musimy powiadomić:

  • Urząd Skarbowy, ZUS, pocztę
  • bank, firmę ubezpieczeniową
  • zakład energetyczny, gazownię
  • dostawcę kablówki, internetu, telefonu

Warto również zaplanować dzień przeprowadzki, tak aby uzgodnić z szefem ewentualny urlop. Termin ustalamy również z firmą świadczącą usługi przeprowadzkowe.

Plan działania

Aby wszystko przebiegło w miarę bezboleśnie, warto do przeprowadzki podejść racjonalnie. Jeśli nie wszystko możemy zabrać, musimy rozsądnie wybrać najpotrzebniejsze rzeczy, meble, drobiazgi. Dokonując selekcji, nie wynośmy zbędnych rzeczy np. do piwnicy, sprzedajmy, oddajmy znajomym lub wyrzućmy to, czego ze sobą nie weźmiemy.

Odpowiednio wcześnie warto zacząć gromadzić kartony, gazety lub papier do pakowania, sznurek, taśmę klejącą, flamastry. Na ostatnią chwilę możemy mieć problem z tymi akcesoriami. Dobrze jest podejść do pakowania tematycznie, najlepiej pakować szafami i pokojami, opisując czytelnie kartony. Docenimy ten sposób przy rozpakowywaniu. Warto przygotować sobie karton z rzeczami na przetrwanie — pościel, koce, piżamy, środki do codziennej toalety, ubrania na pierwsze dni.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu delikatnych przedmiotów jak szkło i porcelana. Ponieważ folii bąbelkowej może nie wystarczyć, świetnie w tej roli sprawdzą się gazety lub papier do pakowania. Kartony oznaczmy wyraźnie, aby zawartość nie uległa uszkodzeniu.

Zabezpieczmy również produkty spożywcze — mąka, cukier, sól łatwo mogą się rozsypać, warto więc je włożyć np. do worka lub plastikowego pojemnika, a dopiero potem do kartonu. Jeśli rozkręcamy meble, wszystkie luźne elementy (kołki, śruby) wkładamy do woreczka i opisujemy.

Na ostatnią chwilę

Spakowane kartony najlepiej umieścić w jednym miejscu jak najbliżej drzwi. Na nowym miejscu kartony najlepiej umieszczać w odpowiednich pokojach docelowych od razu. W dniu przeprowadzki powinniśmy spisać liczniki (woda, gaz, prąd). Sprawdzić też warto stan techniczny opuszczanego mieszkania, aby w razie roszczeń nie można nam było nic zarzucić (zróbmy zdjęcia lub dokonajmy oględzin z nabywcą lub z właścicielem). Pamiętajmy o opróżnieniu skrzynki na listy i lodówki (jeśli lodówka zostaje). Usuńmy z drzwi wejściowych tabliczkę z naszym nazwiskiem. Przed wyprowadzką oddaj książki do biblioteki, filmy do wypożyczalni.

Bezpieczna przeprowadzka

W tym całym zamieszaniu łatwo się pogubić. Ważne dokumenty, klucze zawsze trzymajmy pod ręką, zawsze przy sobie. Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci, powierzając je na ten czas zaufanym osobom. Zadbajmy o zwierzęta tak, aby stres był dla nich jak najmniejszy (warto zostawić je pod opieką osób, które znają). Wybierzmy firmę przeprowadzkową, którą polecają znajomi lub taką, która cieszy się dobrą opinią. Dzięki takiej strategii wszystko powinno się udać.

Dodaj komentarz