Jak zorganizować przeprowadzkę biblioteki?

Jak zorganizować przeprowadzkę biblioteki?

Przeprowadzka biblioteki, choć z pozoru wydaje się łatwa do zorganizowania, jest niestety trudnym przedsięwzięciem. Zbiory biblioteczne są posortowane, ale ich przenoszenie do kartonów, a później ich układanie, w nowym pomieszczeniu, wymaga sporego nakładu pracy. Ponadto w bibliotece oprócz książek i zbiorów archiwalnych, są również meble, ksero, komputery i inny sprzęt komputerowy. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie całego wyposażenia biblioteki, by nic nie zostało uszkodzone, podczas transportu. Jeśli chodzi o pakowanie książek, nie wystarczy tylko ułożyć zbiory w kartonach. Muszą być odpowiednio oznaczone etykietami, z karteczek samoprzylepnych. Warto też szczegółowo opisać każdą paczkę. Kartony muszą być właściwie zaklejone, ponieważ książki są ciężkie, taśma musi być bardzo wytrzymała. Książki i zbiory archiwalne, niekiedy bardzo cenne, muszą być traktowane bardzo wyjątkowo, czyli z zachowaniem, szczególnej ostrożności. Należy się upewnić, czy są odpowiednio zabezpieczone. Firma Akces, która zajmuje się przeprowadzkami bibliotek, zapewnia sprawny i szybki proces, niezależnie od wielkości obiektu i wartości egzemplarzy, które się w nim znajdują. Zabezpiecza również meble i sprzęt, dzięki czemu, ładunek dojeżdża na miejsce, w idealnym stanie.

Zabezpieczenie wiekowych zbiorów bibliotecznych

Najstarsze, często wielowiekowe zbiory, są przewożone do nowych budynków. Biblioteki posiadające starodruki czy inne cenne, często pojedyncze egzemplarze, muszą być przechowywane w specjalnych warunkach, odkurzane i poddawane konserwacji. Jeśli więc muszą być przewożone, należy je we właściwy sposób zabezpieczyć. Takie zbiory wymagają szczególnej troski. Najstarszych zbiorów nie pakuje się do kartonów, tylko do specjalnych skrzyń. Chodzi o ochronę przed szkodliwym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak: temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza; grzyby, bakterie, gryzonie i owady oraz energia cieplna, substancje promieniotwórcze. Należy się z nimi bardzo ostrożnie obchodzić, pakując także do skrzyń. Mają być unieruchomione, by podczas skrętu samochodu i hamowania, nie przesunęły się. Mogłoby to doprowadzić do zniszczenia papieru, który jest narażony na uszkodzenia. Nie mowy o jakimkolwiek błędzie czy zaniedbaniu. Zbiory tego typu podlegają ścisłej ochronie, z uwagi na swoją wartość.

Jak zorganizować przeprowadzkę biblioteki?

Przeprowadzki bibliotek, archiwów i siedzib instytucji należy dokładnie zaplanować. Najpierw jest etap przygotowania i pakowania, a następnie przenoszenia do samochodu. Transport mebli, sprzętu i zbiorów bibliotecznych, wymaga odpowiedniej logistyki. Chodzi o uniknięcie chaosu, jaki często się zdarza przy przewożeniu bibliotek, archiwum i innych instytucji. Warto pamiętać przy pakowaniu, żeby później nie było problemu, z rozpakowywaniem. Dlatego wszystko musi być odpowiednio posegregowane i opisane. Firma Akces, która zajmuje się przeprowadzkami, stosuje odpowiednich zabezpieczenia, jak dobranie odpowiedniego materiału do zabezpieczenia książek. Firma to, co jest niezwykle istotne, dba również o to, aby rozpakowywanie i ułożenie tytułów w nowej bibliotece przebiegło sprawnie i szybko. Książki są katalogowane, a następnie pakowane zgodnie z ustalonymi zasadami, przez co proces rozpakowywania i układania w nowej lokalizacji staje się niebywale prosty i szybki. Podczas transportu książek zachowuje wszelkie zasady ostrożności, a powierzone przedmioty są bezpieczne i docierają w nowe miejsce w nienagannym stanie.

Dodaj komentarz