Które instytucje należy powiadomić o zmianie miejsca zamieszkania?

Które instytucje należy powiadomić o zmianie miejsca zamieszkania?

Przeprowadzka wymaga nie tylko przetransportowania swoich rzeczy do nowego miejsca zamieszkania, ale także dopełnienia odpowiednich formalności. O zmianie adresu należy poinformować kilka instytucji. Choć ten obowiązek wydaje się uciążliwy i wiele osób zwleka z jego wykonaniem, warto dla własnego dobra dopilnować tych spraw. Ważne dokumenty, docierające pod nieaktualny adres mogą wpaść w niepowołane ręce i stać się źródłem wielu problemów.

Najważniejsze instytucje – Urząd Skarbowy i urząd gminy

Powiadomienie Urzędu Skarbowego o zmianie miejsca zamieszkania jest konieczne. Niedopełnienie tej formalności grozi nawet grzywną. Na szczęście nie jest to trudne – wystarczy wpisać aktualny adres w składanej co roku deklaracji podatkowej lub wypełnić załącznik ZAP-3 i złożyć go w urzędzie właściwym dla nowego miejsca zamieszkania.
Poinformowanie urzędu gminy w nowym miejscu wiąże się z obowiązkiem meldunkowym. Choć meldunek nie ma większego znaczenia przy załatwianiu większości spraw, warto dopełnić tej formalności i nie być zameldowanym w miejscu, z którym nie ma się już nic wspólnego. Meldunek w urzędzie gminy automatycznie zmieni Twój adres także w rejestrze Urzędu Skarbowego, więc nie trzeba będzie oddzielnie aktualizować tam swoich danych.

Inne instytucje, które warto poinformować o nowym adresie

Po przeprowadzce trzeba zaktualizować swój adres w każdej instytucji, z której mogą przychodzić pocztą ważne dokumenty. Warto więc dopełnić tej formalności w firmie ubezpieczeniowej, banku, u operatora komórkowego, dostawcy Internetu itp. W takiej korespondencji często są wrażliwe dane, które mogłyby posłużyć nieuczciwym osobom do różnego rodzaju oszustw. Jeśli otrzymujesz pocztą faktury z firm i dokumenty od partnerów biznesowych, dla nich także zaktualizuj swój adres. Jeśli masz dzieci, konieczne będzie też poinformowanie szkoły o przeprowadzce, nawet gdy Twoje pociechy nadal będą się uczyć w tym samym miejscu. Naprawdę warto odrobinę się wysilić przy aktualizacji adresu po przeprowadzce, by uniknąć większych kłopotów w przyszłości.