Między faktem a mitem. Popularne przesądy przeprowadzkowe.

Między faktem a mitem. Popularne przesądy przeprowadzkowe.

Przesądy pozwalają ludziom obłaskawić rzeczywistość i mieć wgląd w przyszłość i los. Zabobony mają służyć oddaleniu od nas zła, nieszczęścia i pecha, a ich przestrzeganie zapewnić powodzenie i spokój życiowy. Zdecydowana większość zabobonów nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, ale pomaga wielu ludziom w pozytywnym myśleniu, a ono zawsze jest korzystniejsze niż czarnowidztwo. Wiele zabobonów dotyczy dużych zmian życiowych, w tym także przeprowadzek. Oto garść popularnych przesądów związanych z przeprowadzkami do nowego domu lub mieszkania, w które możesz wierzyć lub nie.

Nie wolno przeprowadzać się w niedzielę ani w listopadzie

Niedziela, zgodnie z kalendarzem katolickim jest dniem odpoczynku, który powinien być poświęcony rodzinie, stąd przesąd o tym, że przeprowadzka w tym dniu przynosi pecha. Podobnie jest z listopadem, który uważany jest za miesiąc poświęcony zmarłym i w tym czasie lepiej nie zmieniać miejsca zamieszkania.

Najlepiej przeprowadzać się w sobotę i środę

Jeśli chcesz mieć dom otwarty i dużo gości, koniecznie przeprowadź się w środę, co podobno gwarantuje liczne odwiedziny. Uważaj jednak ze środą, jeśli nie przepadasz za gośćmi. Najlepszy dzień do przeprowadzek to sobota, która gwarantuje szczęście.

Nie wolno przeprowadzać się podczas wichury

Jeśli masz rodzinę, nie przeprowadzaj się w czasie wichury, która zgodnie z przesądem „zdmuchnie” rodzinne ognisko i może doprowadzić do rozpadu rodziny. Na szczęście przeprowadzka podczas wichury jest zwykle utrudniona, więc lepiej przenieść ją na inny dzień, nawet jeśli nie wierzysz w zabobony.

Najpierw wnieś stół do nowego domu

Wniesienie stołu, jako pierwszego mebla do nowego domu ma zacieśnić relacje rodzinne, które tworzą się przy nim w czasie posiłków czy biesiad. Ten mebel zatem powinien stanąć w nowym lokum jako pierwszy, dając gwarancję dobrych relacji w rodzinie.

Nie wnoś do nowego domu starych i zniszczonych rzeczy

Nowy dom oznacza zmianę i nowe życie, dlatego nie wolno do niego wnosić starych i zniszczonych rzeczy, gdyż wraz z nimi mogą wejść stare troski, kłopoty i zmartwienia. Zużyte rzeczy bezpieczniej jest wyrzucić.

Stłucz szkło (ale nie lustro!)

Stłuczona szklanka czy kieliszek wróży szczęście i chroni przed kradzieżą i zniszczeniami. Podobny zabobon związany z tłuczeniem szkła stosuje się w czasie wesel, co ma przynieść dostatnie i szczęśliwe życie młodej parze. Pamiętaj jednak, aby nie tłuc lustra, bo to przynosi siedem lat nieszczęścia!

Rozrzuć grosiki w kątach domu

W kątach nowego domu można położyć grosiki, które mają sprowadzić na rodzinę majątek i zapewnić jej finansowe powodzenie i stabilizację. Mogą to być wszystkie monety o drobnym nominale.

Zapamiętaj pierwszy sen w nowym domu

Pierwszy sen w nowym domu jest podobno proroczy, dlatego warto go zapamiętać. Może on dotyczyć dalszego życia w nowym miejscu lub czegoś zupełnie odległego, ale podobno informuje on o przyszłości.

Odczaruj złe moce mocy w nowym miejscu

Nowy dom, w którym ktoś zmarł, rozwiódł się, wystąpiły pożary lub inne nieszczęścia należy odczarować, aby wygonić z niego złe moce. Służyć temu mają świece. Wypalenie świecy do cna ma wygnać je z domu i oczyszczać atmosferę.

Sporo pracy z tymi przesądami, zwłaszcza jeśli chcemy zastosować się do wszystkich jednocześnie?.

Dodaj komentarz