Pakowanie przed przeprowadzką

Pakowanie przed przeprowadzką

Przed nami przeprowadzka, a nie wiemy co robić. Oto najczęstszy problem każdego z nas. Gdy już znajdziemy wymarzone gniazdko, trzeba przenieść tam nasz cały dorobek. Do najprostszych rzeczy to nie należy. Od czego powinniśmy zacząć?

Plan i organizacja

Po pierwsze i najważniejsze powinniśmy oszacować ile czasu zajmie nam pakowanie do przeprowadzki. Kolejnym krokiem jest organizacja kartonów, najlepiej większych, abyśmy mieli pewność, że zmieszczą się w nie wszystkie  zgromadzone przez lata rzeczy. Ważne jest, aby kartony podpisać -a każdemu powinniśmy nadać kategorię, aby przy urządzaniu nowego domu/mieszkania łatwiej wszystko poukładać. Ubrania z ubraniami, narzędzia kuchenne razem, a płyty, książki i komiksy znaleźć się powinny we własnych pudełkach.

Niepotrzebne wyrzucamy

Jeżeli wiemy, że nigdy więcej nie użyjemy danego przedmiotu, nie włożymy tej koszulki, bo jest za mała czy po prostu już nam się nie podoba, powinniśmy się jej pozbyć. Można wynieść na śmietnik, urządzić wyprzedaż, oddać znajomym, biednym lub sprzedać w internecie. Dodatkowa gotówka zawsze się przyda, a nieużyteczne rzeczy znajdą miejsce u kogoś, komu będą potrzebne. Nie warto ”zagracać” nowego strychu, piwnicy czy schowka.

Zaczynamy pakowanie

W tym miejscy wracamy do organizacji. Po pierwsze od czego zaczynamy? Najprostszym wyborem jest sypialnia. Kuchnia i łazienka zawsze się przydadzą w pełni wyposażone podczas naszych zmagań z pakowaniem.

1.Szafa

Przenosimy odpowiednie kartony do pokoju i zaczynamy od najważniejszego… SZAFY! Może to przerażać zwłaszcza kobiety. Jeżeli chcemy mieć szafę bardziej zorganizowaną, możemy kategorię „ubrania” podzielić na mniej ogólne. T-shirty, topy i koszule osobno, a spodnie czy sukienki gdzie indziej. Wszystko zależy od nas i zasobów naszej szafy.

2.Biżuteria i akcesoria

Gdy pakowanie ubrań mamy już za sobą, możemy przenieść się do naszyjników, kolczyków, bransoletek, zegarków, spinek do mankietów, okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Na nie też powinno znaleźć się osobne pudełeczko. W końcu nie chcemy, aby cokolwiek zniszczyło się przy przeprowadzce. Warto je zabezpieczyć dodatkowym etui czy futerałem, w którym wcześniej się znajdowały. Jeżeli jednak nie jesteśmy w posiadaniu wymienionych rzeczy, zawsze możemy to obejść. Woreczki foliowe czy strunowe przyjdą nam na ratunek, jednak pamiętajmy, aby ich nie wyrzucać – ekologia często przyda nam się w przyszłości.

3.Pościel

Podstawa za nami? Marzenie. Czas wytoczyć ciężkie działa. Jeżeli wiemy, że to nasz ostatni dzień, możemy spakować wygodne poduszki, mięciutkie koce, pościel i kołdrę, która przynosiła nam ciepło w zimne noce. Na to przyda się większe pudło, a nawet kilka. Jednak na to też jest inny sposób! Zazwyczaj kupując wspomniane artykuły, dostajemy w specjalnych pokrowcach – taka plastikowa torba z rączką zawsze będzie wygodniejsza, niż tysiące kartonów. Musimy sobie ułatwiać życie przy przeprowadzce, jak tylko to możliwe.

4.Płyty, książki i tak zwana reszta…

Każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka książek, a nawet jeżeli zdarzy się, że nie, to albumy ze zdjęciami zajmą ich miejsce. Wszelkie płyty, ramki, albumy, książki, figurki i wszystko co przez miesiące, czy też lata zgromadziliśmy w sypialniach znajdzie swoje miejsce. Jednak należy pamiętać o właściwym ich transporcie. Nie chcemy przecież, aby nasz różowy słonik na szczęście stracił trąbę lub ogonek. Przydatna tu będzie folia bąbelkowa lub stare gazety. Recykling przede wszystkim.

5.Salon

Gdy sypialnia już za nami, przenosimy się do salonu, który jest prawdziwym wyzwaniem. Szafki, półki, kanapa, fotele, stolik i telewizor… Jak się za nie zabrać? Przy sprzętach RTV musimy pamiętać, aby zabezpieczyć je szczególnie dokładnie. W końcu telewizor, komputer czy laptop nie należą do najtańszych wydatków. Tutaj bardzo ważne jest posiadanie oryginalnych kartonów, w które sprzęt był zapakowany przy zakupie. Jeżeli jednak wyrzuciliśmy go przez to, że zajmował zbyt dużo miejsca, to powinniśmy się zaopatrzyć w styropian lub we wspominaną już folię bąbelkową. Rogi i ekran są najważniejsze.

Gdy elektronika za nami, czas na przygotowanie do transportu mebli. Jeśli mają nam służyć w nowym locum, warto poprosić o pomoc firmę do przeprowadzek. Szafki łatwo rozkręcić, jednak kanapy zwykle nie da się rozłożyć. Dywany i firanki to już mniejszy kłopot, więc z nimi poradzimy sobie szybko.

6.Kuchnia

Pamiętamy, jak trudno było zapakować telewizor? Najdłuższa praca dopiero przed nami. Te wszystkie szklanki, talerze, sztućce… co z nimi? Nie mogą nam się potłuc. Tutaj także posłużą nam stare gazety lub brązowy papier. Przekładamy każdy talerz kawałkiem gazety lub arkuszem papieru i układamy w pudełkach. Szklanki warto zabezpieczyć ręcznikiem papierowym czy rolkami papieru, który i tak musimy zapakować. Szkło i porcelana za nami, a co ze sprzętami kuchennymi? Pamiętajmy, aby je także starannie zabezpieczyć. Czajnik, toster, gofrownica najlepsze miejsce znajdą w swoich własnych kartonach, jednak gdy takich nie posiadamy, ułóżmy je w pozycji stojącej i zabezpieczmy czymś miękkim, np. starymi pluszakami. Pamiętajmy jednak o zachowaniu czystości. Gorzej będzie z kuchenką mikrofalową. Należy zadbać o nią jak o ukochany telewizor.

7.Łazienka

Chociaż o pewnych rzeczach wszyscy wiemy, przy przeprowadzce często zapominamy o ostrożności. Pamiętamy: kosmetyki z dala od środków żrących. Chemikalia z dala od ręczników do twarzy i ciała, szamponów nie pomylmy z odżywką dla psa. Zabieramy lustro? Ono potrzebuje szczególnej ostrożności – jest zbyt delikatne, a my mamy zbyt wiele na głowie. Po co nam jeszcze 7 lat nieszczęścia? Jeżeli zabieramy prysznic lub wannę, także przyda nam się pomoc specjalnej firmy przeprowadzkowej.

To chyba już koniec

Czy to w końcu koniec? Tak. Czy możemy odpocząć? Pewnie jeszcze nie. Gdy wszystko w domu zapakowane, pora na przewóz i kilka spraw organizacyjnych:

  1. Kartony do przeprowadzki warto zakleić taśmą.
  2. Ciężkie kartony na spód, a lekkie, które nie zniszczą niczego, możemy ułożyć na górę.
  3. Większe sprzęty czy meble nie zawsze zmieszczą się do auta.

To ostatnie, najważniejsze rzeczy, o których nie trzeba pamiętać, decydując się na sprawną pomoc firmy przeprowadzkowej. Z nią można odetchnąć i skupić na wielu innych czynnościach, które wiążą się z relokacją do nowego domu.

Dodaj komentarz