Czy warto demontować meble do przeprowadzki?

Czy warto demontować meble do przeprowadzki?

Przeprowadzka to wydarzenie, któremu towarzyszy wiele emocji. Chodzi bowiem nie tylko o zmianę przyzwyczajeń i zamieszkanie w nowym miejscu, ale także o konieczność uporządkowania posiadanych rzeczy i przeniesienia ich do nowej lokalizacji. Szczególnym problemem może okazać się transport mebli. Jak przeprowadzić go z głową?

Czy trzeba demontować meble do przeprowadzki?

W większości przypadków meble, które chcemy zabrać do nowej lokalizacji to konstrukcje o wartości sentymentalnej lub solidne sprzęty, które posłużą jeszcze wiele lat. W obydwu przypadkach są one dość ciężkie, a ich transport – wymagający. Kluczem do sukcesu jest więc zmniejszenie ich ciężaru. Można to zrobić m.in. poprzez wyjęcie ich zawartości i zdemontowanie elementów, które można następnie w sposób prosty przymocować ponownie. Ważne jest również rozmontowanie elementów szklanych, które są szczególnie narażone na uszkodzenia.

Jednak czy wskazany jest całkowity demontaż mebli? Okazuje się, że nie. Zdemontowane meble ciężko ponownie złożyć w estetyczną całość. Niektóre ich elementy mogą ulec uszkodzeniu. Co więcej, drobne części, takie jak śrubki, często gubią się, co wręcz uniemożliwia ponowne użycie konstrukcji. Dodatkowo część mebli, szczególnie starszego typu, w ogóle nie jest przeznaczona do demontażu.

Jak transportować meble?

Podczas transportu mebli – czy to w całości, czy w częściach – konieczne jest pamiętanie o kilku zasadach.

Oto one:

  • dobrym rozwiązaniem jest owinięcie folią stretch wszystkich ruchomych części mebli,
  • przy zabezpieczaniu szuflad nie należy naklejać taśmy samoprzylepnej bezpośrednio na powierzchnię mebli,
  • podczas przeprowadzki w Warszawie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, która zna efektywne sposoby transportu i doradzi, jak zabezpieczyć meble.