Przeprowadzka seniora. Wyzwania przy wyprowadzce osób starszych

Przeprowadzka seniora. Wyzwania przy wyprowadzce osób starszych

Choć przysłowie mówi, że starych drzew się nie przesadza, bywają sytuacje, kiedy senior zmienia swoje miejsce zamieszkania, przeprowadzając się do nowego lokum z różnych powodów. Czasem chce mieszkać bliżej swoich dzieci lub razem z nimi, a bywa, że zmienia mieszkanie czy dom na położone w mieście, bliżej sklepów, przychodni i instytucji kultury. Młodsi seniorzy spełniają swoje marzenia o domku na wsi lub migrują wraz z dziećmi. Bez względu na przyczyny tych przeprowadzek, wymagają one dużego wysiłku i zorganizowania, co w starszym wieku jest znacznie trudniejsze.

Organizacja przeprowadzki

Oczywiste jest to, że senior samodzielnie się nie przeprowadzi. Młodsi seniorzy mogą jeszcze bez pomocy przeprowadzić pakowanie i segregację rzeczy, jednak starsi będą potrzebowali pomocy na każdym etapie. Niektórzy, szczególnie ci z niepełnosprawnościami, mogą sami wymagać specjalnego transportu. Stąd najważniejsze jest określenie potrzeb i organizacja przeprowadzki. Ustalenie tego, co trzeba zabrać, kto ma zapakować i zabezpieczyć rzeczy oraz je znieść, przewieźć w nowe miejsce i tam rozpakować oraz ustawić jest najważniejsze. Wiadomo, że nawet młodsi seniorzy nie są w stanie tego zrobić, bez pomocy bliskich lub firmy do przeprowadzek.

Pakowanie i segregacja

W zależności od możliwości, potrzeb i preferencji seniora, pakowanie i segregacja może być wykonana przez niego samodzielnie lub powierzona osobom z jego bliskiego otoczenia: rodzinie czy przyjaciołom. Najwygodniej jednak zlecić to profesjonalistom, którzy zgodnie ze wskazówkami zapakują to, co wymaga przewiezienia i pozbędą się rzeczy, które nie przydadzą się seniorowi w nowym miejscu. To bardzo wygodna możliwość, gdyż często seniorzy posiadają bardzo dużo przedmiotów, czy dokumentów, które nagromadzone były przez lata, a są już zużyte, przeterminowane czy niepotrzebne. Co więcej, trzeba zwrócić uwagę na przedmioty mające wartość sentymentalną i pamiątki. Dobra współpraca pomiędzy firmą do przeprowadzek a zleceniodawcą pozwala na zachowanie takich rzeczy, zgodnie z wolą seniora. Zlecenie tego profesjonalistom ułatwia zadanie seniorowi, ale także jego rodzinie i znacznie upraszcza taką przeprowadzkę.

Magazynowanie mebli i sprzętów

Zdarza się, że starsza osoba przeprowadza się do bliskiej rodziny, mniejszego mieszkania, czy domu dla seniorów. Co zrobić z jego dobytkiem? Zwykle nie dysponujemy miejscem do przechowywania mebli czy innych sprzętów. Najlepsze firmy organizujące przeprowadzki posiadają przestrzenie magazynowe, które oddają do dyspozycji swoich klientów, co umożliwia zachowanie sprzętów ważnych dla seniora. Ta możliwość jest korzystna także wtedy, gdy senior przenosi się z różnych przyczyn do tymczasowego lokum, na przykład do dzieci, zanim dojdzie do przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz